15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true

2-4 Yaş Arası Bebeklerde Uyku Düzeni

İki yaşındaki çocukların çoğu artık gündüz bir kez uyurlar ve dört yaş civarında da gündüz uykularını tamamen bırakırlar. Özellikle gündüz uykularının bırakıldığı bu dönemlerde çocuğunuzu gece uykusuna normalden biraz daha erken yatırarak ihtiyacı olan uykuyu alabilmesini sağlayabilirsiniz.

Büyüyüp hareketlenen bebeğinizi artık yatağında parmaklıklar ardında tutmak zor olabilir. Bebek yatağından çocuk yatağına geçiş için iki yaş genellikli uygun bir zamandır. Bu geçiş sürecini eğlenceli hale getirerek yeni yatağını sevmesini sağlamalısınız. Aksi takdirde uyku sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

Etrafında olup biteni artık çok iyi anlayan çocuğunuzun gün içinde yaşadığı her şey uykusunu etkileyebilir. Ev içinde yaşanan gerginlikler, arkadaşları ile yaşadığı küçük sorunlar, televizyonda gördüğü ve korkmasına neden olacak kısacık bir sahne bile geceleri uyku sorunları yaşamasına neden olabilir.

Çocuğunuz bebek yatağından çocuk yatağına geçmek istemeyebilir ve bu yüzden uyku vakti geldiğinde uyumamak için direnebilir. Bu sorunu, çocuğunuzun yeni yatağını sevmesini sağlayarak çözebilirsiniz. Burada seçeceğiniz yatak çok önemli. Hem vücuduna uygun ortopedik bir yatak olmalı hem de gelişimini en iyi şekilde destekleyip konforunu sağlamalıdır.

Yatağını, yastığını, resimli çarşaflarını onun seçmesine izin verip, yatağına sevdiği oyuncak arkadaşlarını davet etmesini söyleyebilirsiniz. Yatağı O’nun için ne kadar pozitif bir yer yaparsanız, alışması o kadar kolay olacaktır.

Çocuğunuzu her gün aynı saatlerde yatırmalı, uyku öncesi rutininize yeterli zamanı ayırmalı ve bu sürede çocuğunuzun sevdiği şeylere yer vermelisiniz. Rutinin bitmesiyle uyku zamanının geldiğini ve bu konuda tartışmanın faydasız olacağını bilmeli. Bu konuda sizin tutarlılığınız çocuğunuzun da önünü görmesini ve kendini daha güvende hissetmesini sağlayacaktır. Ve sonunda uykuyla ilgili istenilen davranışı gösterdiğinde O’nu ödüllendirerek bundan zevk almasını sağlayabilirsiniz.

Bu yaştaki çocukların iyi uyku alışkanlıkları edinmesinde ceza yerine ödül sistemi kullanılmasını önerilir.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Paylaş:
Önceki Yazı
Visco Yataklar Neden Medikal ?
Sonraki Yazı
Uykusuzluk İçin Tavsiyeler

0 Yorum

Yorum Yaz